تبلیغات
توجه: نتایج پذیرفته شدگان خبرنگاران جدید اس نیوز فارسی در سایت وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری در قسمت خبرگزاری ها ذکر شده است. خبرنگاران پذیرفته شد کد عبور برای ایمیلشان ارسال خواهد شد. بچه های پشتیابانی سایت کاربرگرامی،اگر در هنگام مطالعه ی خبر با خبری که با قوانین ضد باشد و قوانین را نقض کند برخورد کردید خواهشمندیم جهت کمک به ما شماره خبر را به ایمیل اصلی سایت وارد کرده و عبارت تخلف خبر را انتخاب کنید، چون خبرگزاری اس نیوز فارسی نظارتی بر خبر هایی که خبرنگاران بر روی سایت میگذارند به صورت دائم و همیشگی ندارد- باتشکر مدیریت خبرگزاری خبـرگزاری اس نیوز فارسـی S-NEWS PERSIA AGENCY - حکمت و فلسفه
گروه دیدگاه - حکمت و فلسفه
/ قرآن و بازتاب تربیتی روابط چهارگانه انسان - قسمت دوم /
تطبیق تدبیر الهی بر كل وجود انسان

خبرگزاری فارس: واماندگی در امر شهود تمایلات فطری در غرب و برای عامه مردم آن دیار ناشی از قصور و درماندگی است. روان‌درمانی نیز نمی‌تواند معجزه بیافریند. ولی مسلمان واماندگی‌اش از روی تقصیر و كوتاهی است، زیرا مسلمان مأموریت دارد كه همراه و همگام با فطریاتش باشد و در مسیر جانش حركت كند

90/05/04 - 15:34:59
نسبت عقل و سنت از دیدگاه هایك

خبرگزاری فارس: به‌نظر هایك، انسان در سایه اخلاق و سنت توانسته از یك موجود بدوی به یك انسان متمدن تبدیل شود. البته منظور هایك این بوده كه عقل و محاسبه به اندازه سنت جایگاه والایی نداشته و مسیر شكل‌گیری تمدن‌های بزرگ در راستای تحول تدریجی فرهنگی اتفاق افتاده است.

90/05/03 - 16:02:58
/ نقد و بررسی الگوی نظری روشنفكری دینی درباره مناسبات دین ودولت - 1 /
صورتبندی جریان روشنفكری دینی و معرفی چهره‌های شاخص آن

خبرگزاری فارس: موضوع این مقاله، نقد و بررسی الگوی مناسبات دین و دولت از طرف جریان روشنفكری دینی با هدف ارائه الگوی جایگزین برای الگوهای نظری رایج در مناسبات دین و دولت در جمهوری اسلامی ایران است.

90/05/03 - 12:04:28
مسئله شر در فلسفه و كلام اسلامی

خبرگزاری فارس: كسانی كه با حوزه فلسفه و كلام اسلامی و بخصوص حوزه فلسفه دین در غرب آشنا هستند، می‌دانند كه یكی از جدی‌ترین و پرچالش‌ترین مباحث موجود در فلسفه دین امروزه مسئله شر است. در چند دهه اخیر این بحث بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

90/05/02 - 11:37:24
شبكه سیستمى هستى شناسى ملاصدرا و بازتاب آن در فیزیك جدید

خبرگزاری فارس: در قرن بیستم شبكه سیستمى در علوم مختلف بویژه فیزیك بر ارتباطات و همبستگى هاى متقابل پدیده ها تأكید دارد، و آنچه در این نگرش مورد توجّه قرار مى گیرد همبستگى مجموعه اى اشیاء مى باشد،این وابستگى و همبستگى میان پدیده ها در زبان فلسفى ملاصدرا تحت عنوان وجود ربطى عالم امكان باجمال مورد بحث قرار گرفته است.

90/05/02 - 11:16:04
/ قسمت دوم/
نقدی بر پلورالیزم دینی

خبرگزاری فارس: جان هیك در اثبات پلورالیزم دینی هم از مبانی معرفت شناسی و هم از مبانی كلامی استفاده می‌كند مبانی معرفت شناختی‌اش- به تعبیر خودش درسی است كه از كانت گرفته‌ است.

90/05/01 - 14:52:07
نگاهی به زمینه ها و عوامل سكولاریسم علمی در غرب

خبرگزاری فارس: سكولاریسم علمی در غرب محصول دیدگاهی بود كه به رویكرد تعارض میان علم و دین اعتقاد داشت. رویكرد تعارض، به علم سكولار و نوین، كه سرشتی غیر دینی و بلكه ضد دینی دارد، منجر شد. و متعاقب آن، فكر و فرهنگ آدمی دستخوش تغییر اساسی شد. علم نوین به جای خدا نشست، و با ایجاد رفاه این‏جهانی برای بشر، استغنا پنداری از غایات آن‏جهانی و مقاصد آسمانی را به ارمغان آورد.

90/04/29 - 14:39:37
سیر تطوّر تبیین فلسفی وحی از فارابی تا ملاصدرا

خبرگزاری فارس:مهم‌ترین مبحث در زمینه وحی نزد فلاسفه اسلامی، نحوه رؤیت فرشته وحی است. در نظام مشائی، عقل فعال همان فرشته وحی و رؤیت او نیز محاكات متخیله نبی از حقیقت وجود وی بود؛ ولی در مكتب اشراقی و حكمت متعالیه با كشف عالم مثال منفصل یا به تعبیر شیخ اشراق «مثل معلّقه» تبیین فلسفی وحی به نقطه‌ عطف خود رسید.

90/04/28 - 08:30:29
مهندسی فرهنگی علم

خبرگزاری فارس: رابطه علم و فرهنگ بحثی است كه شاید در عرصه فكری كشور از مباحث نوین تلقی گردد. موضوعی كه در آن با توجه به نقشه جامع علمی كشور ضرورت های رابطه علم و فرهنگ مطرح می شود و از نظام مندی آن سخن به میان می آید.

90/04/27 - 17:09:18
نتایج بازتولید اخباری‌گری در عصر حاضر در گفت‌و‌گو با دكتر ابراهیم فیاض ؛
غربزدگی و عوام‌زدگی

خبرگزاری فارس:اخباری‌گری امری مربوط به گذشته نیست؛ چرا كه در سیر تحول خود تا به امروز اشكال زیادی را تجربه كرده است. چنان كه نشان آن را می‌توان تا به امروز نیز یافت. بی‌تردید بازشناسی و تحلیل و نقد این مكتب می‌تواند بسیاری از مخاطرات كنونی را از سر راه جامعه در حال پیشرفت ما بردارد.

90/04/27 - 16:59:09
الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت و اسلامی‌سازی علوم انسانی

خبرگزاری فارس: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت محصول اسلامی‌سازی علوم انسانی است و اسلامی‌سازی این علوم مقدمه لازم برای تدوین این الگوست. درواقع علوم انسانی روش‌ها و نظریه‌های لازم را برای تحلیل وضعیت موجود و تبیین وضعیت مطلوب و ارائه راهبردها فراهم می‌كند.

90/04/27 - 16:57:15
/قسمت اول/
نقدی بر پلورالیزم دینی

خبرگزاری فارس: پلورالیزم دینی می‌گوید كه تجربه اشخاص از حقیقت الهی، تجربه مبهمی است. مثل دیدن از درون یك شیشه تاریك؛‌ ما از درون یك شیشه تاریك می‌خواهیم حقیقت الهی را ببینیم و همین سبب می‌شود كه تنوع صورت‌ها و سنت‌های دینی تحقق پیدا كند.

90/04/27 - 12:18:30
رویكرد عقلى بر ضرورت وجود امام

خبرگزاری فارس:اصل امامت، باور همگانی مسلمانان بوده و هست، دلایل نقلی، عقلی، جامعه شناختی و... پشتوانه‏ی این باور می‏باشد با ره آورد بیشتر این ادله، اثبات امامی است كه: دارای ملكه‏ی عصمت و معرفی شده از جانب خدا باشد؛ از آنجا كه مشرب عقل مورد تأیید شرع و مقبول همگان است.

90/04/25 - 17:13:27
عصمت امام از دیدگاه خرد

خبرگزاری فارس:بحث‌ دربارهِ‌ عصمت‌ امام‌ یكی‌ از مهم‌ترین‌ و پر چالش‌ترین‌ بحث‌های‌ امامت‌ به‌ شمار می‌رود. در این‌ نوشتار پس‌ از تبیین‌ ماهیت‌ عصمت، دلایل‌ عقلی‌ امامیه‌ بر لزوم‌ عصمت‌ امام‌ را بررسی‌ خواهیم‌ كرد.

90/04/25 - 17:08:52

Powered by WebGozarتماس با ما

کد تماس با ما